חזור  

הַמֶּחְקָר הַגֶּנֵאוֹלוֹגִי
משפחת אשבל:
שרטוט עץ המשפחה
אבות המשפחה
משפחת אשבל
צפורה מלר
משפחת גוטמן:
דוד ומלכה גוטמן

הַמֶּחְקָר הַגֶּנֵאוֹלוֹגִי

סיבות המחקר

הִתְעַנְיָנְתִי רַבּוֹת בְּתוֹלְדוֹת מִשְׁפָּחְתִי מְאָז שְׁאֲנִי זוֹכֵר אֶת עַצְמִי כְּיֶלֶד. בְּמַבָּט לְאַחוֹר אֲנִי יַכוֹל לְצַיֵּן שַׁלּוֹשׁ סִיבּוֹת לְכָךְ. רְאשִׁית, אֲנִי נִמְנֶה עַל מִשְׁפַּחָה מוּרְחֶבֶת גְּדוֹלָה בִּמְיוּחָד מְהַצָּד שֶׁל אֲבִי. כְּבֵן לְמִשְׁפַּחָה דָּתִית אָשְׁכְּנַזִית מִירוּשַׁלָיִם שֶׁל תְּחִילָת הַמֵּאָה הָעֵשְׂרִים, הַיָה אֲבִי הָאָח הָאֳחָרוֹן בְּסִידְּרָה שֶׁל שְׁנֵים עֲשָׂר אֲחִים וְאֲחָיוֹת. שֵׁנִית, אֱחָיו וְאֲחְיוֹתָיו שֶׁל אֲבִי שָמְרוּ בְּמִצְוָּת אִימָּם עָל הַקֶּשֶׁר הַשׁוֹטֵף וְהָעֶזְרָה הָהֳדַדִית בֵּינְיהֶם. שְׁלִישִׁית, בְּיָלְדּוּתִי בִּהְיוֹתִי בְּעֲלִיָת גָּג בֵּיתֶנוּ מַצָאתִי בְּדֶּרֶךְ הַמִּיקְרֶה מִסְמָּךְ מִשְׁפָּחְתִי אַשֶׁר הִרְכִּיב לִי אֶת הַתְּמוּנָה בְּצוּרָה יוֹתֵר מְסוּדֶּרֶת. זֶה הַיָה אִילָּן הַיּוֹחֲסִין הַמִּשְׁפָּחְתִי שֶׁלָנוּ מִצָּד אֲבִי שְׁכָּלַל הַחֵל מִמֶּנִי כְּדוֹר רִאשׁוֹן, שְׁמוֹנָה דּוֹרוֹת אַחוֹרָה. מִסְמָּך זֶה הִרְשִׁים אוֹתִי מְאוֹד וּפַתָח בְּפַנָי אֶת מַסָּע הָהִתְעַנְיֵּנוּת וְהַמֶּחְקָר אוֹדוֹת מִשְׁפָּחְתִי. צָד אִמִי הַיָה צָנוּעַ בְּהָרְבֶּה מִבְּחִינָת הֵיקֶף הַמֵּידַע שְׁהַיָה יַדּוּעַ לָנוּ. אִמִי בָּת בְּכוֹרָה מִתּוֹךְ אַרְבַּעָה אֲחִים וְאֲחָיוֹת לְמִשְׁפַּחָה יוֹצֵאת תְּנוּעָת הָעֲבוֹדָה. הוֹרֵיהַ עוֹלִים צִיּוֹנִים מִמֶּרְכָּז אֵירוֹפָּה אֲשֶׁר עַלוּ בִּצְעִירוּתָם לְהָגְשַׁמָת הָחֲזוֹן הַצִּיּוֹנִי. רוּחַ הַצִּיּוֹנוּת עַלֵיהַ הִתְחַנְּכוּ הֵצִּילָה אוֹתָם לְמָעֲשֶׂה מֵהָשׁוֹאָה שְׁחָלַה עַל רוֹב יָהֲדוּת אֵירוֹפָּה. מִלְחֶמֶת הָעוֹלָם הַשְׁנִיָה וּתְלָאוֹת הַיְּהוּדִים שְׁקָדְמוּ לָה, פִּיזְרוּ אֶת מִשְׁפַּחְתָה שֶׁל אִמִי לְכל קְצוֹת הָעוֹלָם: צַרְפָת, אַנְגְלִיָה, בְּרַזִיל, דְּרוֹם אָפְרִיקָה, אוֹסְטְרָלְיָה וְכַמוּבָן גָּם אֶרֶץ יִשְׂרַאֵל.
עבור לתוכן

הגדרת המטרה

סִיפּוּרִי הָאִישִׁי נִפְתַח כַּאָמוּר בְּמוֹשָׁב בֵּית יְהוֹשֻעַ אַשֶׁר בַּשָרוֹן. אֲנִי בֶּן שֵׁנִי לְהוֹרָי, אֲחָרֵי אֲחִי עֲמִית הַגָּדוֹל מִמֶּנִי בְּשָׁלּוֹשׁ וַחֵצִי שַׁנִים וּלִפְנֵי אֲחוֹתִי תַמָר הַקְּטַנָה מִמֶּנִי בְּשַׁלּוֹש וַחֵצִי שַׁנִים. מִתּוֹךְ אִילָן הַיּוֹחַסִין שֶׁל אֲבִי הִתְוַדָּעֲתִי לָעוּבְדָה שֶׁאֲנָחְנוּ, מִשְׁפָּחַת אַשְׁבֶּל, בְּנֵי שֶׁבֶט לְוִי הַמִּיקְרַאִי. כְּלוֹמָר חַסְרוּ לִי כַּמָה וְכַמָה עֲשְׂרוֹת שֶׁל דּוֹרוֹת אַחוֹרָה לְהַשְׁלַמָת הַמֶּחְקָר מִן ר' יִשַׂשְׂכָר בֶּר הַלְּוִי אַשְׁבֶּל, הָאָב הָרִאשׁוֹן בְּשׁוֹשֶׁלֶת הַיּוֹחַסִין הַמְּתוֹעֶדֶת שֶׁלִי וְעַד לְלֶוִי בֶּן יַעֲקב. הָגְדַרָת מָטַרָה שַׁאָפְתַנִית זוֹ הוֹבִילָה אוֹתִי לִקְבִיעָה עֶקְרוֹנִית. כּל בְּנֵי הָאַדָם הִינָם לְמַעֲשֶׂה מִשְׁפַּחָה אֲחָת מוּרְכֶּבֶת וּמְסוֹעֶפֶת וְעַל כֵּן אֵין חָלַה עַלָי הָהָגְבַּלָה לַחֲקוֹר וְלִבְדוֹק אַךְ וְרָק בְּקָו יַשָׁר אַחוֹרָה לַשׁוֹרַשִׁים וּלְשׁוֹרְשֵׁי הַשׁוֹרַשִׁים. הַמֶּחְקָר יִתְפָּרֵס בְּנוֹסָף עַל צִיר הָאוֹרֶךְ אֲחוֹרָה בַּזְמָן גָּם בְּצוּרָה רחְבִּית אֶל הַמְּחוּתַנִים וּמִשְׁפְּחוֹתֵיהֶם וְכַךְ יְכוֹלִים בִּסְבִירוּת גְּבוֹהָה יוֹתֵר לִהֱיוֹת מִפְגָּשִׁים וּסְגִירָת מַעֲגָלִים מִשְׁפַּחְתִיִים בֵּין עַנְפֵי הָאִילָּן שְׁלִכְאוֹרָה נִדְמֶה שֶׁהֵם בְּכִוּוּנִים שׁוֹנִים.
עבור לתוכן

בנית מודל

בְּנִיגּוּד לִרְאִיָת אִילָן יוֹחֲסִין מִשְׁפַּחְתִי כְּמִבְנֶה שֶׁל עֵץ דּוּ מֵימָדִי עִם עֲנָפִים וְשׁוֹרָשִׁים, רְאִיָה זוֹ מַקְנָה לוֹ יוֹתֵר מִבְנֶה שֶׁל רֶשֶׁת סְגוּרָה בְּצוּרָת גָּלִיל אָשֶׁר כּוֹלֶלֶת גָּם מֵימָד נוֹסָּף שֶׁל עוֹמֶק, זֶהוּ מִבְנֵה הַנְדָּסִי שֶׁל גָּלִיל תְּלָת מֵימַדִי. יֵתֶר עַל כֵּן, הָחִישׁוּב הַפָּשׁוּט שֶׁלְכל אֲדָם יֶשְׁנָם שְׁנֵי הוֹרִים, אַרְבַּעָה סַבִים, שְׁמוֹנָה הוֹרֵי סַבִים וְכֵן הָלְאַה, שְׁתָיִים בְּחֶזְקָת מִסְפָּר הַדּוֹרוֹת שְׁצַעָדְנוּ אֲחוֹרָה, מְבִיא אוֹתָנוּ לְמַסְקָנָה אָבְּסוּרְדִּית וְלא נְכוֹנָה שֶׁלִפְנֵי לְמַשָׁל 40 דּוֹרוֹת כְּלוֹמָר לִפְנֵי 1000 שַׁנָה בְּעֵרֶך הָיוּ לוֹ לְכל אַדָם שְׁתָיִים בְּחֶזְּקָת אַרְבָּעִים כְּלוֹמָר בִּלְיוֹן תִּשְׁעִים וְתִשְׁעָה מִלְיָארְד חֲמֵשׁ מְאוֹת וְאֲחָד עֲשָׂר מִלְיוֹן שֵׁש מְאוֹת עֶשְׂרִים וְשֵׁבַע אֶלֶף שְׁבַע מְאוֹת שִׁבְעִים וְשִׁישָׁה אֲבוֹת מוֹלִידִים (1,099,511,627,776), דָבָר שֶׁהוּא כַּמוּבָן בִּלְתִי אֶפְשָׁרִי. כַּאן אָף עָבַרְתִי בְּצוּרָה מוּפְרֶזֶת לְאֵין עֲרוֹךְ אַף עָל הַקִּיבּוֹלֶת הַתֵּיאוֹרֶטִית שֶׁל כָּדּוּר הָאָרֶץ שֶׁלָנוּ. עַל כֵּן אַתָקֶּן וְאוֹמָר שְׁהֶיוֹת שְׁמִסְפָּר בְּנֵי הָאָדָם הַיָה מְצוּמְצָּם בְּהַרְבֶּה מְהַמִּסְפָּר הֶעָצוּם שְׁהִזְכָּרְתִי מוּבָן שְׁמְדוּבָּר בְּאֲבוֹת מְשׁוּתָּפִים דֶרֶךְ כַּמָה וְכַמָה הַמוֹנֵי שׁוֹרָשִׁים, בְּמוֹדֶל הָאִילָן הַדּוּ מֵימַדִי אוֹתוֹ צִיָּנְתִי בַּתְחִילָה. מוֹדֶל הַגָּלִיל הַתְּלָת מֵימַדִי אִם כֵּן, יְתוּקָּן מְעַתָה בְּצוּרָה צִיּוּרִית כַּמוּבָן, לְרֶשֶׁת קְשָׁרִים סְבוּכָה וּמְפוּתֶלֶת בְּתוֹךְ עַצְמָה בְּצוּרָה שֶׁל חָרוּט תְּלָת מֵימַדִי אָשֶׁר בְּקוֹדְקוֹדוֹ נִמְצַא הָאָדָם הָרִאשׁוֹן אֲבִי הָאֶנוֹשׁוּת.
עבור לתוכן

ישום המודל

מוּבָן שֶׁלא נִיתַן לְשָׂרְטֶּט אִילָן כָּזֶה בִּשְׁלֵמוּתוֹ עַל דָּף נְיָר גָּדוֹל כְּכל שְׁיִהֱיֶה גָּם לוּ הַיוּ לְפַנֵינוּ כּל הַפְּרַטִים וְהַשְׁמוֹת הָחֲסֵרִים. לְמַזָלֵנוּ אֲנָחְנוּ חָיִים בִּתְקוּפָה מִתְקַדֶּמֶת בָּה בְּסִיס נְתוּנִים עֲצוּם יָכוֹל לְהִשָׁמֵר וְלִהֱיוֹת נָגִישׁ בְּכל חַתָךְ דָּרוּשׁ בְּאֶמְצַעוּת מַחֲשֵׁב וְתוֹכְנָה מָתְאִימָה. עַל כֵּן הֶחֱלַטְתִי לְהִתְמַחְשֵׁב גָּם בִּתְחוּם מֶחְקָר זֶה. עַבוּרִי הַמָּחֲשֵׁב מְשַׁמֵשׁ כִּכְלִי עֲבוֹדָה לְאִיכְסוּן וּלִשְׁלִיפָת מֵידַע, וּכְמוֹ כֵן מְשָׁמֵש כִּכְלִי מֶחֱקָר לְכל דָּבָר וְעִנְיָּן בְּאֱמְצָעוּת הָחִיבּוּר לַאִינְטֶרְנֵט.
הַתּוֹכְנָה שְׁבחרתי להשתמש בה אינה המושלמת ביותר וכנראה שהדרך עוד ארוכה עד לפיתוח תוכנה הולמת כזו שתוכל גם להציג ולסדר בצורה גרפית נאותה את המידע הרצוי. באתר http://www.genopro.com   מצאתי תוכנה שיתופית העונה על צרכי בנתיים כאשר מעבר ליכולת גרפית מסויימת ולריבוי פרטי מידע אפשריים בעבור כל אדם במאגר, יש לה את היכולת ליבא מן, או ליצא אל הפורמט הסטנדרטי gedcom   המקובל בגינאולוגיה ממוחשבת, הפורמט הסטנדרטי textfile   הנקרא על ידי כל תמלילן פשוט ככל שיהיה, הפורמט metafile   שנועד לשמור את המידע הגרפי, וכן הפורמט html   הנקרא על ידי כל דפדפן רשת. מעבר לשימוש מקומי במחשב האישי, התוכנה מאפשר אף להעלות את המידע הגינאולוגי אל שרת האינטרנט וזאת לטובת נגישות מכל מחשב אחר המחובר.
עבור לתוכן

מקור ראשון לבית אבא

בסיס המחקר לצד אבי נובע כאמור מן המסמך המשפחתי הנמצא ברשותי. ענף זה מוביל אותי שמונה דורות כאמור הרחק אל המחצית השניה של המאה השמונה עשרה. הרחק בתקופה זו אני מוצא את משפחתי משבט לוי מחותנת אל אדם מיוחס משבט יהודה, הלא הוא רבי זלמן שניאור מליאדי בעל התניא מיסד חסידות חב"ד, הלא הוא דור ראשון לשושלת רבנית כאשר השביעי בשושלת זו הוא הרבי מליובביץ'. מצאתי שחולית קשר הדם המשותפת הינה ר' נח ממוהילב ואשתו רוחמה אשר בנם שלום שכנא מחותן לדבורה לאה בתו של בעל התניא, ובתם מטל מחותנת ליוסף בן יששכר בר הלוי אשבל ואשתו זיסל אשר אמצו לעצמם את השם "אשבל" כשם משפחה בשנת 1804 בפקודת השלטונות הרוסיים. הקשר המיוחס הזה מוביל למידע עצום ומקיף גם אל שושלת חב"ד של ימינו אנו, וגם לאחור אל אבותיו של בעל התניא, הרחק להיסטוריה אל המהר"ל מפראג שחי בסוף המאה השש עשרה, ומשם אל רבי בצלאל הזקן בן יעקב שחי בסוף המאה הארבע עשרה, ומשם אל ר' יוסף גאון הראשון שנהרג בסוף המאה האחד עשרה, ומשם הדרך מתפצלת לה: או דרך רב חי גאון אב בית דין של פומבדיטה או דרך שמואל הנגיד (הגאון האחרון של בית דין סורה), שניהם מיוחסים הישר אל דוד המלך, יהודה, אברהם, נח, ואדם הראשון. מקורות מידע רחוק זה נלקחו מתוך האתר של משפחת לייב: http://www.delanet.com/~loeb/ (לצערי אתר זה נסגר בנתיים).
עבור לתוכן

הסיפור שמאחורי הסיפור

מסתבר שגם למסמך המשפחתי שברשותי ישנו סיפור משלו. ובכן אני כילד שמצאתי את האוצר הגנוז בעלית הגג, בתמימותי גם האמנתי שזהו העותק של משפחתינו. מפה לשם, התברר לדודי בנימין, בעלה של חנה אחות אבי, שהמסמך האבוד שלו, שכבר שנים הוא מחפשו, הוא המסמך הזה. אבי שאל ממנו את המסמך על מנת להעתיקו וכיוון שהזמן חלף לו, המסמך גם לא הועתק וגם נשכח מלב כולם, ופתאום כשהתגלה ביקשו בחזרה ולא נותר לי עותק מלבדו רק הזכרון של קיומו ופרטים פיקנטיים מתוכו. ברבות השנים כאשר גדלתי וביקשתי ממנו להעתיק את המסמך המבוקש, התברר לי שלצערו המסמך אבד, יתכן שמסר למישהו לצורך העתקה אבל הוא לא זכר למי. ושוב חולף לו הזמן ודודתי לאה עובדת על אלבום המשפחה ועל תעוד חומר מהמשפחה ומה נמצא שם בין הארונות? כן, זה היה אילן היוחסין הישן שלנו. בשלב זה כבר היה מועתק אצלה ולכן חזר אלי למשמורת. הקלדתי את החומר שהיה עליו לתוכנת הג'נופרו, ושמרתי את הקובץ על הדיסק הקשיח. עכשיו ברצוני רק לסרוק את האילן הגדול בהפרדה מירבית לקובץ PDF של אקרובט על מנת שישמר מקור ייחוס מוגן לממשיכי המחקר אחרי. ובכן, אילן יוחסין זה קיים במשפחתינו בזכות בנימין שהלך יחד עם דודי אברהם ז"ל לביתו של פרופסור אשבל המטאורולוג מירושלים אשר גם כן מקורב אלינו. הפרופסור סיפר את הידוע לו אודות המשפחה מתוך מסמך אותו מצא סבו בעלית הגג.
עבור לתוכן

עימות המקור המשפחתי מול ההיסטוריה

ובכן, חלק מן הפרטים סיפר פרופסור אשבל מתוך זכרונו. ר' יששכר בר הלוי אשבל המגיד מליובביץ הרב מקבלניק, אומרים כי היה רבו של רבי שניאור זלמן מליאדי. בספרי ההיסטוריה רשום המגיד ממזריץ' כרבו של בעל התניא. ככל שחקרתי בעניין, לא מצאתי שם את ר' יששכר בר הלוי המגיד מליובביץ ובנו יוסף אלא את המגיד ממזריץ ובנו המכונה אברהם המלאך. קשר הדם אל בעל התניא על כל פנים, נובע דרכו של ר' נח ממוהילב כפי שהזכרתי לעיל. במסמך המשפחתי כתוב: "ר' נח, סוחר ובן תורה בן עשירים בויטבסק. ידע את שפת המדינה. התכון לעלות לארץ עם שיירת חסידים של ר' מנחם מנדל. בהגיעם לאודסה ביקש בשמם רשות להפליג באוניית מפרש, בימי יקטרינה. השלטונות סרבו. אחרי מותו נישאה רוחמה לר' אברהם קליסקר. עלתה לארץ והתישבה בטבריה עם ילדיה. הרבי מליאדי לקח את שלום שכנא חתן לבתו, ואילו יששכר בער הלוי אשבל לקח את מטל לאשה של בנו ר' יוסף". האיר את עיניי הגולש אלי מ' (השם המלא יצויין רק בהסכמתו), אשר קרא את התלבטויותי כאן באתר זה ופתר עבורי את הסתירה ונתגלה סיפור חייו של המגיד מליובביץ. זה המקום כמובן להודות לו על כך. הופנתי על ידו לרכישת ספר באחת מחנויות חב"ד. שם הספר: ספר הזכרונות, מכ"ק אדמו"ר רבי יוסף יצחק נ"ע שניאורסאהן מליובאוויטש. הוצאת ספרים: קרני הוד תורה (קה"ת) ליובאוויטש, 770 איסטערן פארקוויי, ברוקלין, נ.י., יוצא לאור על ידי מערכת "אוצר החסידים" סניף אה"ק ת"ו כפר-חב"ד. הוצאה שניה שנת 5757 לבריאה. ספר זה מעבר לשפיכת האור הרבה אודות העניין הפרטי שלי, מרתק מעין כמוהו בזכות עצמו ומומלץ על ידי בחום לכל המתעניין בתולדות חסידות חב"ד, הבעל שם-טוב, וצדיקים נסתרים.
עבור לתוכן

בדיקת מקורות חיצוניים נוספים

ברשת האינטרנט חיפשתי חומרים נוספים העשויים לשפוך אור אודות המשפחה:
(א) בקתדרה לתולדות ארץ ישראל וישובה באתר סנונית , תמוז תשנ"ג יוני 1993, חוברת מספר 68, הוצאת יד יצחק בן צבי, ירושליים, כותב המחבר דוד אסף במאמרו "כבוד אלוקים הסתר דבר", בנושא, "סקירת הספר 'יסוד המעלה' מאת אהרון סורסקי, הדן בתולדות הישוב החסידי בארץ ישראל מעלית תקל"ז ומשתייך לז'אנר הכתיבה ההיסטורית כפי שהיא רווחת בחוגים החרדיים" על מחלוקת מרה בין ר' שניאור זלמן מליאדי, מנהיג חסידי חב"ד ברוסיה הלבנה לבין ר' אברהם מקאליסק מנהיג בהתישבות החסידית, על ענייני אמונות ודעות ופרשנות הולמת לחסידות – בעיקר לאחר פירסום ספר 'התניא' של ר' שניאור זלמן – והן על שאלות של סמכות והנהגה ודרך איסוף כספים לארץ ישראל בקרב החסידים ברוסיה. מוסיף המחבר דוד אסף ששני הניצים היו קשורים ואחוזים זה בזה בקשרי חיתון ומשפחה ובקשרי תלות כלכלית. ידוע לנו מהאילן המשפחתי מהו קשר זה. הלא רוחמה אשתו של ר' אברהם קליסקר היתה כבר מחותנת לר' שניאור זלמן.
(ב) קיים ספר בשם "אוצר הרבנים" מאת הרב נתן צבי פרידמן המרכז 1000 שנות רבנים לפי שם פרטי, שם האב, שם החותן, תאריכי לידה ופטירה, ועוד, בין השנים 970 - 1970. ראה ב כתובת זו .
(ג) הקשר בין תנועת חב"ד לחברון היהודית, בבית מנוחה שניאורסון, נכדתו של בעל התניא (1798-1885)   אשר חייתה רוב שנותיה בחברון ואף נקברה שם. ראה אתרים בחברון, באתר הישוב היהודי בחברון http://www.hebron.org.il . בפרעות 1929 נטבחו בחברון נינה אליעזר דן סלונים, אשתו, בנו, חמו וחותנתו ועוד יהודים, סך הכל 67 הרוגים ומאות פצועים.
עבור לתוכן

תעלומות נוספות לבית אבא

תעלומה משפחתית נוספת שכנראה נפתרת ממש בימים אלה, היא איבוד הקשר עם הענף המשפחתי שנותר ברוסיה הלבנה, מאשתו הראשונה של אבי סבי, יוסף הלוי אשבל. ידוע במשפחה שאם המשפחה באשע ארלה, אשתו השניה, שגם לה היו אלה נישואים שניים, דאגה להעלים את מכתבי הילדים מרוסיה של האישה הראשונה. סבי יצחק הלוי אשבל כבר נולד בארץ ישראל בעיר העתיקה בירושלים במנותק מאחיו למחצה שנותרו ברוסיה. נישואיה הראשונים של אם סבי באשע ארלה היו לשלום טורנהיים. ענף משפחתי זה יושב בארצות הברית של אמריקה ודורש השלמת הפרטים החסרים. ליוסף הלוי אשבל היה גם אח בשם לויק אשבל שהיה נשוי לחייק'ה. ענף משפחתי זה התיישב במושבה עקרון. ראובן אשבל הבן פיתח מחרישה הנקראת "מחרשת אשבל". אחיו, טוביה אשבל מצפת, היה יערן בקרן הקיימת לישראל. צפורה מלר אחותם, שופכת אור רב על אבי המשפחה לויק אשבל בזכרונותיה המתפרסמים אף הם באתר זה. מתוך זכרונותיה מסופר שפרט לאחים יוסף ולויק אשבל אשר עלו הם והוריהם לארץ ישראל, נותרה אחות נוספת בעיר רציצה. פרטים חסרים נוספים במשפחה היותר רחוקה קשורים לפרופסור דב אשבל (1896-1995)   אשר חי בירושלים. בתו השניה צפונה אשבל, נפלה עם כל השיירה שעלתה להדסה הר הצופים בירושלים. ועד היום היא בחזקת נעדרת. דודתי איטה שהיתה אחות, היתה אמורה לעלות באותה השירה להר הצופים. הייתה תקווה במשפחה לקבל מידע אודות צפונה לאחר תום מלחמת ששת הימים כאשר כל שטח הגדה המערבית לירדן היה תחת שליטה ישראלית. לצערינו לא נמצאו פרטים אודותיה ואודות שאר הנופלים ממתקפה ערבית זו.
עבור לתוכן

מקור ראשון לבית אמא

אודות משפחתה של אמי יכולתי ללמוד מזכרונם של סבי וסבתי בלבד. המשפחה גם כך היתה קטנה ומצומצת וכן מפוזרת בעולם מאז מלחמת העולם השניה. ובכל זאת, זכור לי שבא קרוב רחוק של אמי מאנגליה ורשם את הפרטים עלינו. היה ברור שהוא מוסר את הפרטים האילה לקרוב נוסף שגר באוסטרליה אשר מעלה את כל הפרטים ברשת האינטרנט. ברבות הימים חיפשתי אתר זה לפי תוכנת החיפוש גוגל ואכן נמצא מאגר הנתונים מקוון. זהו מאגר הנתונים של טרבר טאקר http://www.trevortucker.com , שהוא בן דוד שלישי של אמי. תוך כדי יצירת קשר מקוון עמו נודע לי שחלק מהפרטים שבידיו נלקחו מהאתר של אירן, בת דודתה של אמי מצרפת. לפי מקור זה רשום אח נוסף שהיה כביכול לסבתי בשם משה. בבודקי עם רבקה האחות הצעירה מתברר שזה נתון שגוי. האתר של טרבר עבר תהפוכות וכיום לא ניתן לגלוש בין דפיו כמקודם, אלא להוריד את קובץ הנתונים כולו שיכול להפתח ע"י תוכנת gedcom   הנרכשת בתשלום. הורתי קובץ זה ובעזרת התוכנה שברשותי, המרתי אותה לפורמט הרצוי ולאחר מכן הדבקתי את הנתונים החדשים במקום הרצוי כך שנוצר לי מאגר משפחתי גדול אף יותר. כפי שהדברים מצטיירים עכשיו לא ירחק היום בו אעלה את כל הפרטים לשרת אינטרנט. וכמובטח, יום זה כבר הגיע ו האתר עלה לרשת.
עבור לתוכן

האתר המשפחתי המלא: (ראה גם את שרטוט עץ המשפחה )

כל תיקון שיגיע אלי יתקבל בברכה. אנא שלחו דואר אלקטרוני לכתובתי שבדף הקשר.

בחלון מימין מופיעים כל שמות המשפחה המוזכרים באתר. בוחרים בשם משפחה ומיד מופיעים השמות הפרטיים של חברים באותה משפחה בחלון השמאלי. בוחרים את בן המשפחה בחלון השמאלי ומיד מופיעים הפרטים הידועים אודותיו בחלון הימני. כגון, שם, משפחה, הורים, אחים, בני זוג וילדים - כל אחד מהנזכרים מהווה קישור לדף נוסף. כמו כן מופיעים תאריכים חשובים, הערות, תמונות ועוד. ניתן תמיד לחזור להתחלה על ידי לחיצה על סימן הבית בראש העמודה השמאלית.
עבור לתוכן

תוכן הענינים:

פסקה 001   סיבות המחקר

פסקה 002   הגדרת המטרה

פסקה 003   בנית מודל

פסקה 004   ישום המודל

פסקה 005   מקור ראשון לבית אבא

פסקה 006   הסיפור שמאחורי הסיפור

פסקה 007   עימות המקור המשפחתי מול ההיסטוריה

פסקה 008   בדיקת מקורות חיצוניים נוספים

פסקה 009   תעלומות נוספות לבית אבא

פסקה 010   מקור ראשון לבית אמא

האתר המשפחתי המלאפרסומת: